Wkręty ciesielskie

13.05.2021

Najbardziej popularnym łącznikiem „drewno do drewna” są wkręty ciesielskie. Typów wkrętów jest bardzo dużo. Wybór odpowiedniego może nastręczać sporo trudu, zwłaszcza wtedy, gdy wyboru dokonuje mniej obeznanym z tematem klient.  Najpopularniejsze można rozdzielić na wkręty ściągające oraz dociskające o częściowym gwincie. Ale które powinny być dla nas odpowiednie?

Wkrety ciesielskie

Wybierając wkręty ciesielskie, kierujmy się przede wszystkim jakością. Każdy profesjonalny wkręt powinien posiadać na łbie informacje techniczne, które po wkręceniu nadal umożliwiają odczyt tych informacji.

Wkręty możemy wykorzystać przy montażu konstrukcji drewnianych, budując altankę w ogródku czy w innych pracach, w których musimy połączyć ze sobą dwie drewniane części.

Jakie wkręty ciesielskie wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem będą wkręty pokryte antykorozyjną powłoką. W miejscach narażonym na dużą wilgotność lub bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym, będą wkręty ocynkowane ogniowo, lub ze stali nierdzewnej.

Dobrym wyborem również będą wkręty ocynkowane elektrolitycznie, jednakże trzeba mieć na uwadze by stosować je w suchym środowisku co w większości przypadków, dyskwalifikuje je do używania np. przy budowie altanki czy innych konstrukcjach drewnianych, narażonych na wilgoć.

Jakie rozróżniamy podstawowe rodzaje wkrętów?

Najczęściej spotykanymi wkrętami są wkręty o łbie stożkowym i talerzykowym

Wkręty stożkowe i talerzowe - porównanie

Stożkowe wkręty stosuje się tam, gdzie zależy nam na wyrównaniu wkręta z podłożem, do którego go przykręcamy. Będą one dobrym rozwiązaniem, tam, gdzie będziemy montować warstwy wykończeniowe, by główka wkręta nie wystawała poza płaszczyznę podłoża. W ten sposób nie powstaną nam żadne nierówności.

Jeżeli zależy nam na lepszej nośności, zdecydowanie powinniśmy wybrać wkręty o łbach talerzowych. Stosujemy je tam, gdzie będą niewidoczne oraz gdzie nie zależy nam na uzyskaniu gładkiej powierzchni. Dzięki swojej konstrukcji, potrafią wytrzymać dużo większe obciążenia niż wkręty stożkowe.

Dodatkowo, wybierając wkręty ciesielskie powinnyśmy szczególnie zwrócić uwagę na:

Gniazdo AW – jest to optymalne centrowanie, przekazywanie dużej siły, brak sił wypychających, dłuższy okres eksploatacji.

Frez na gwincie - stosuje się je do przecinania włókien drewna podczas wkręcania. Bardzo ułatwia to wkręcanie długich wkrętów oraz oszczędza czas.

Podwójny gwint- dzięki temu wkręt wkręca się bez konieczności dociskania do podłoża.

Wkręty ciesielskie są rozwiązaniem w wielu połączeniach, jednakże nie myślmy o nich tak, że potrafią rozwiązywać każdy problem. Pamiętajmy, że w wielu połączeniach, bez wkrętów ciesielskich się nie obejdzie. Dobre wkręty zapewnią trwałe oraz szybkie mocowanie wielu elementów, do których składa się konstrukcja dachu.

Szczególnie polecamy wkręty producentów takich jak Wkręt-Met KLIMAS oraz Marcopol. Używając tych wkrętów, będziesz bardzo zadowolony. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą narzędzi i akcesoriów ciesielskich oferowanych przez internetowy sklep budowlany ZrobToSam24.eu

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl